Povijest

Kulturno umjetničko društvo ”Marof” iz Novog Marofa osnovano je na inicijativu nekolicine kulturnih djelatnika i entuzijasta Novog Marofa predvođenih Tomislavom Sićem, te bračnim parom Marijom i Vendelom Benčik nastavnicima u Osnovnoj školi Novi Marof – 25. studenog 1980. godine.

Iz povijesti KUD-a (Slavonija)

Osnivanjem kulturno umjetničkog društva željelo se u Novom Marofu stvoriti žarište kulturnih zbivanja vezanih prije svega uz njegovanje narodnih običaja, pjesama, plesova i etnografskog blaga novomarofskog kraja, Hrvatskog Zagorja, ali i cijele Hrvatske.

Članovi prvog Upravnog odbora KUD-a “Marof” bili su:
– Tomislav Sić, predsjednik
– Marija Benčik, zamjenik predsjednika
– Ljubica Kadović, tajnica
– Ivan Vincek, blagajnik
– Dragutin Košćak, član
– Milka Bešenić, član
– Milan Andrašek, član
– Rudolf Kožić, član
– Željko Milić, član
– Ivan Beloša, član

Iz povijesti KUD-a (Bunjevac)

Odmah po osnivanju u Društvo se uključuje velik broj zainteresiranih osoba – oko 100, različite životne dobi, zanimanja i afiniteta te se osnivaju sljedeće sekcije:

– Folklorna sekcija
– Veliki tamburaški orkestar
– Mali tamburaški orkestar
– Mješoviti pjevački zbor

Svoj prvi nastup Društvo upriličuje već 5. ožujka 1981. godine u Novom Marofu. U cjelovečernjem programu izvedeni su slijedeći plesovi u koreografskoj obradi prvog koreografa Ivana Špaca: splet slavonskih kola, plesovi Posavine, Banatska muška igra i Gorenjski plesovi. Tamburaški orkestar pod vodstvom Radojka Kadovića izveo je splet tamburaških skladbi, a mješoviti pjevački zbor pod vodstvom i dirigentskom palicom prof. Ljiljane Mavar-Radovan predstavio se izvrsno uvježbanim zborskim pjesmama.

Iz povijesti KUD-a (Bunjevac)

Odmah potom slijede nastupi u Varaždinskim Toplicama, Bednji, Trakoščanu, Varaždinu itd. Zaključno s 2003. godinom Društvo je imalo preko 400 javnih nastupa – što samostalnih cjelovečernjih programa, što zajedničkih s drugim društvima uz učestvovanje jedne ili više sekcija.

Sredinom 1981.godine vodstvo nad folklornom sekcijom preuzima Tomislav Špac koji istu vodi, uz prekid od 1988.-1992., sve do 1997.godine. Nakon njega za voditelja je imenovan dugogodišnji plesač u Društvu Ninoslav Valjak.

2005. u društvu se osniva muška vokalna sekcija (klapa) koja njeguje klapsko i zborsko pjevanje, a izvodi tradicionalne dalmatinkske klapske pjesme i pjesme Hrvatskog zagorja u accapella izvedbi.

2008. u društvu se osniva i ženska vokalna sekcija, sa istom idejom kojom je osnovana i muška.

Iz povijesti KUD-a (mimohod)

Danas u Društvu djeluju sljedeće sekcije:
– Folklorna sekcija – voditelj Tim Hrvaćanin
– Muška vokalna sekcija (klapa “Marof”) – voditelj Robert Štorga
– Ženska vokalna sekcija “Zipka” – voditelj Robert Štorga
– Dječja folklorna sekcija “Pilići” – voditelj Jelena Neuberg
– Dječja folklorna sekcija – (5. – 8. razred) – voditelj Jelena Neuberg
– Dramska sekcija “Videki” – voditelj Tibor Martan

Društvo danas broji gotovo 60-ak aktivnih članova različitih godišta i zanimanja: učenika, studenata, radnika itd. u svim sekcijama Društva.

kud_logo.png